MENUCLOSE
Contact
NEWS

News

BRANCH

HOME > BRANCH > ASIA

ASIA

Afghanistan

Name / Class Abasin Shinwari 3rd Dan
Address Noor Plaza 5th Area 2601 Jalalabad City, Nangarhar, Afghanistan
Tel +93-799142450
E-mail abasin_sh@yahoo.com

Afghanistan

Name / Class Habib ur Rahman 2nd Dan
Address Aziz Khan Kas Qarghai District, Laghman Province, Afghanistan
Tel +93-777600363
E-mail habiba.dil14@yahoo.com

Afghanistan

Name / Class Obaidullah Atikan 2nd Dan
Address App #31 Block 109 District 09 Macoryaan Kabul 1001 Afghanistan
Tel +93-799014734 / +93-707648656
E-mail obaidnuristani@gmail.com

Bangladesh

Name / Class Abdullah Mohammad Hossain 4th Dan
Address KO Fight Studio, House no. 19-20, 4th Floor, Road 113/A, Gulshan 2,Dhaka 1212 Bangladesh
Tel (+88)-01924-999-000
E-mail abdullahmh@ymail.com

China

Name / Class Keiji Okumura 5th Dan
Tel +81(0)8017214898
E-mail keiji.okumura-0111@docomo.ne.jp
URL http://blog.livedoor.jp/twinsokumura/

China and Hong Kong

Name / Class Eric Wan 4th Dan
Address Attention Mr. U Man Seng, Room 1001,10/F, Good Hope Building 5 Sai Yeung Choi Street South, Mongkok, Kowloon, Hong Kong
Tel (852) 90882865
E-mail wkohongkong@gmail.com
URL http://www.kyokushin.org.hk/

China

Name / Class Ying Jie Sun 3rd Dan
Address 1402rm, 403#, ZhaoJia Bang road, Xuhui district, Shanghai, China
Tel +86-138-1669-2445
E-mail rogersun1@gmail.com

Guam

Name / Class Chris Biolchino 4th Dan
Address 448 Chalan Pale Ramon Haya, Yigo, Guam
Tel 1-671-969-0901
E-mail info@wkoguam.org

India

Name / Class Asharaf Abdul Shukoor 2nd Dan
Address C/o S.M.Razeen, Raham, Madanvila, Perumathura post, Trivandrum District, Kerala, South India, Pin code 695303
Tel +91-471-4067902
E-mail ashrafhighfly@gmail.com

India

Name / Class Sunil Kumar Singh 2nd Dan
Address H No. 52, Chaturbhujpur, Post – Mughalsarai, Dist – Chandauli, 232101, Uttar Pradesh, India
Tel +91-9935454799
E-mail sunil.champ01@gmail.com / shinkyokushinup@gmail.com

India

Name / Class Srinivasuloo Panem 3rd Dan
Address No.4/12, Followers Quters, Dispensary Road, Shivajinagar, Bangalore, Karnataka 560001 India
Tel +91-8553000640
E-mail srinivas.kwfindia@yahoo.com

India

Name / Class Ilayaperumal Jebadurai 3rd Dan
Address 3/9 K.R.M.S. Garden, Sulur, Coimbatore, Tamil Nadu, India
Tel +91-9442346969
E-mail shinkyokushinjeba@gmail.com

India

Name / Class Ganesh Muthu Krishna 4th Dan
Address No.403/1 3rd main 1st floor Opposite Noble House Basavanagar Bangalore 560037 India
Tel +91-9740659360
E-mail karateganeshiko4@gmail.com

India

Name / Class Rangaswamy Boraiah 3rd Dan
Address #2664, 4th Block, Vishveshwaraiah Layout, Dodda basti, Bangalore – 560056 India
Tel +91-9844240035
E-mail Prakashbgwd@gmail.com

India

Name / Class Raveendran Manoj Kumar Kulathunkal 1st Dan
Address Ragkulathunkal, Pullad P.O. Thiruvalla, Pathanamthitta Dist., Kerala, 689548 India
Tel +91-9846493834
E-mail manojshinkyokushin@gmail.com

India

Name / Class Uma Prasad Yadav 2nd Dan
Address Babhanpura, Terahi (kaptanganj), Azamgarh, Uttar Pradesh 276141 India
Tel +91-9473858758
E-mail umakarate03@gmail.com

India

Name / Class Milan Badyakar 2nd Dan
Address Post-Ukhra, Dist-West Bardhaman (West Bengal), Pin-713363, India
Tel +91-9474912135
E-mail milankyokushinkarate@gmail.com

India

Name / Class Manoop Vidyadharan 2nd Dan
Address Ushas, Isrojn, Chullimanoor PO, Nedumangadu, Trivandrum, Kerala, India
Tel +91-9447616572
E-mail manoopvidya@gmail.com

India

Name / Class Abhishek Kundu 2nd Dan
Address 5, Abhoy Vidyalankar Road, Kolkata 70060, West Bengal, India
Tel +91-9836411159
E-mail abhishekkundu66@gmail.com

India

Name / Class Ajit Chauhan(Contact) 1st Dan
Address Vill Chandauka Post Pathkhauli Dist Azamgarh, Uttar Pradesh, Pin Code 276001, India
Tel +91-9450988644
E-mail ajitchazm@gmail.com

Indonesia

Name / Class Hary Soedjono 3rd Dan
Address JL KOTA BARU 20 B LT JAKARTA 10150
Tel 62-21-380-8529

Indonesia

Name / Class JB Sujoto 6th Dan
Address JL.K.H.Achmad Dahlan 35 Semarang 50241
Tel 62-24-8445919
E-mail jbsujoto@gmail.com

Indonesia

Name / Class Sukarno Djunaedi 4th Dan
Address JL: YOS SUDARSO, NO: 138 KEDIRI
Tel 62-354-83-988

Indonesia

Name / Class Tejo Lesmono 3rd Dan
Address Jl, Wotgandul Dalam 200, Semarang 50135, Indonesia
Tel 0811278888
E-mail tejolesmono.ind@gmail.com

Indonesia

Name / Class Mas Guffron Heru Subagijo 4th Dan
Address J1, Rungkut Permai 2/D 39, Surabaya, INDONESIA
Tel +62-8155-043423
E-mail masguffron@gmail.com

Indonesia

Name / Class Ruddy Haryanto 3rd Dan
Address Duren Village A4 No.14 Sudimara Selatan Ciledug Tangerang, Banten, Indonesia
Tel +62-813-89-1984-41
E-mail ruddy@tately.co.id

Indonesia

Name / Class Mario Christi Suyoto 4th Dan
Address Panggung Mas Utara 40, Semarang, Indonesia
Tel +62-81325881399
E-mail mariosuyoto@yahoo.com

Indonesia

Name / Class Amidin 4th Dan
Address JI.M.Yakub, Komp Serdang Residence No.B8. Medan, Indonesia
Tel +62-811604371
E-mail amidintjendra@yahoo.com

Kazakhstan

Name / Class Adilbek Irsembetov 5th Dan
Address 49 Klochkov str., Almaty city, 050008
Tel +7-727-375-8848 (Dojo), + 7-707-222-2020 (Mobile)
Fax 7-3272-58-1169
E-mail Kyokushin.kz@gmail.com
URL http://www.collins-karate.kz/

Kazakhstan

Name / Class Alexander Medvedev 5th Dan
Address Pr. Pobedy 5-71, Ust-Kamenogorsk, 070004 Kazakhstan
Tel 7232-25 2219 (H)
Fax 7777-221-1049
E-mail karate_shin@mail.ru

Kazakhstan

Name / Class Batyrkhan Sarmanov 4th Dan
Address 010000, 33-348, S. Kudaiberdyulu str. Nur-Sultan (Astana) Kazakhstan
Tel +7 707 856 97 83
Fax 8-7172-345-145
E-mail astanashinkarate@mail.ru

Kazakhstan

Name / Class Bolat Baktayev 3rd Dan
Address Almaty, 23 A Masanchi str., ” World karate organization Shinkyokushinkai”
Tel +7 3272 33 19 35
Fax +7 3272 33 19 35
E-mail fkk@netmail.kz

Kazakhstan

Name / Class Kairtay Sarmanov 6th Dan
Address 36/1, Molodyozhny m-n, Astana-city, 473000
Tel 8-7172-345-145
Fax 8-7172-345-145
E-mail astanashinkarate@mail.ru

Kazakhstan

Name / Class Dmitriy Tarassov 5th Dan
Address 19-1, per. Rauan, 010000, Astana, Kazakhstan
Tel +7-701-724-3799
E-mail tarassov1978@gmail.com

Kazakhstan

Name / Class Mariya Gridneva 4th Dan
Address 6/1-7, st. Baraeva, 010000, Astana, Kazakhstan
Tel +7-701-544-9389
E-mail mariya_gridneva1981@mail.ru

Kazakhstan

Name / Class Sergey Demidov 5th Dan
Address 132. st. Fedosseva A35X9AO, Almaty, Kazakhstan
Tel +7-777-055-5533
E-mail demidovcf@mail.ru

Kazakhstan

Name / Class Alexsandr Kolesnikov 4th Dan
Address 314-45, st. Kabanbay-batyra, 050000 Almaty, Kazakhstan
Tel +7-701-789-7720
E-mail kolesnikovdojo@gmail.com

Kazakhstan

Name / Class Vlada Danilina 3rd Dan
Address 116-28, street Tarana, 110000, Kostanay,Kazakhstan
Tel +7-714-254-8383
E-mail vlada.dan@mail.ru

Kazakhstan

Name / Class Zaina Betirova 4th Dan
Address 68-35, Samal m-on, Taldykorgan, Kazakhstan
Tel +7-701-444-2390
E-mail betirova@mail.ru

Kazakhstan

Name / Class Ruslan Sarsenbayev
Address 165, Ukrainskaya str. Petropavlovsk, Kazakhstan
Tel +7-701-526-9265
Fax +7-7152-360575
E-mail karateshin@mail.ru

Kazakhstan

Name / Class Andrey Salagayev 5th Dan
Address apt 53, bld 17, 5 district, Almaty city, Kazakhstan, index 050062
Tel +7-707-499-4547
E-mail abi.okinawa@gmail.com

Kazakhstan

Name / Class Konstantin Morozov 4th Dan
Address Mira Avenue, 55-23, Temirtau, Karaganda, 101400, Kazakhstan
Tel +7(701)22-66-222
E-mail morozovdojo@mail.ru

Kazakhstan

Name / Class Vladimir Kim 4th Dan
Address apt 13. Seifullin St., Almaty city, Kazakhstan
Tel +7(701)7224547
E-mail kva_64@mail.ru

Korea

Name / Class Il-Nam Kim 4th Dan
Address 2nd Floor. 208, Bansong-ro, Dongnae-gu, Busan, Republic of Korea 47786
Tel +82-51-555-2582
Fax 82-51-515-8334
E-mail shinkyokushinkorea@gmail.com

Korea

Name / Class Yong Hoon Kim 2nd Dan
Address 4F, 143-1 Wolsan-ro, Nam-gu, Gwangju, Republic of Korea
Tel +82-10-9441-6215
E-mail rugby0400@gmail.com

Korea

Name / Class Man Soo Kang 2nd Dan
Address 3F 128-6 Witbansong-ro 51 beon-gil, Haeundae-gu, Busan, Korea
Tel +82-10-2539-5566
E-mail kms837@naver.com

Kyrgyz

Name / Class Vladimir Bychkov 5th Dan
Address 245-20 Toktogul street, Bishkek, 720010
Tel +996-312-657881
E-mail shinkyokushinkai.kg@mail.ru

Kyrgyz

Name / Class Renat Shaigardanov 2nd Dan
Address 1 Apt. 3, Geologicheskiy lane, 720031 Bishkek, Kyrgyzstan
Tel +996-776-073333  
Fax +996-312-902860
E-mail wko-kg@mail.ru

Macau

Name / Class Man Seng U 3rd Dan
Address Trav da Prosperidade, No 24, EDF, U I Lau, 2-Andar-B, Macau
Tel +852-9283-4377
E-mail mansengu@gmail.com

Malaysia

Name / Class Kin Meng Chung 4th Dan
Address No.1, Jalan pju, 1/46 D Aman suria, Damansara,petaling jaya Selangor 47301, Malaysia
E-mail kenji22085chung@yahoo.com

Malaysia

Name / Class Chin Guan Tan
Address 397-B, Hill Railway Road, Ayer Itam, Penang, 11500
Tel 011-200-5520
E-mail p.teryuen@gmail.com

Malaysia

Name / Class Hee Soon Law 3rd Dan
Address 13, Jalan Prima Impian 2, Taman Prima Impian, 51200 Segambut, Kuala Lumpur, Malaysia
Tel +6012-262-8588
E-mail law6969@gmail.com

Mongolia

Name / Class Gombogerel Batmunkh 3rd Dan
Address Bayangol District, 1st Khoroo, apartment 14-15, Ulaanbaatar, Mongolia
Tel +976-9911-4047
E-mail ko_mongolia_shinkyokushinkai@yahoo.com

Myanmar

Name / Class Kenta Hirano(Contact) 1st Dan
Address No.82 Sin Phyu Shin Avenue Pyay Road, Ward 11 MM, Yangon 11052 Myanmar
Tel +95-9250796808
E-mail Khirano1985@gmail.com

Nepal

Name / Class Surya Bahadur Budhathoki 2nd Dan
Address Kirtipur Municipality-6, Charghare, Kathmandu, Nepal
Tel +977-9851076448
E-mail nepalshinkyokushin@gmail.com

Nepal

Name / Class Binod Gurung(Contact) 1st Dan
Address Dhachinkali Municipality-1, Kathmandu, Nepal
Tel +977-9851046221
E-mail binodgurung476@gmail.com

Nepal

Name / Class Krishna Chandara Baniya(Contact) 1st Dan
Address KKirtipur-4, Kathmandu, Nepal
Tel +977-9851161295
E-mail baniyakcs@gmail.com

Pakistan

Name / Class Khalid Mehmood 4th Dan
Address 221-J, Shah Rukn-e-Allam Colony, MULTAN
Tel 92-61-771408
E-mail shinkyokushinpak@yahoo.com

Pakistan

Name / Class Muhammad Arshad Jan 5th Dan
Address H # no. 14- Main Bazar Muhammad Nagar Ghari Shahu, Lahore, Pakistan
Tel 0092-42-36316736
Fax 0092-42-6307667
E-mail shihan_jan@yahoo.com

Pakistan

Name / Class Sahib Zada Al Hadi, 2nd Dan
Address Government TVC, Gulbahar No1, Peshawar, Khyber Pakhtunkhwa, Pakistan.
Tel 0092-91-5508083 / 0092-91-3018939383
E-mail senseihadi10@gmail.com

Pakistan

Name / Class Muhammad Farhad Shinwari 2nd Dan
Address House No-369-Street-5-Sector-F6-Phase-6, Hayatabad, Peshawar Pakistan.
Tel +92-300-9003462
E-mail farhadlkl@gmail.com

Philippines

Name / Class Richard Picar, 3rd Dan
Address 598 B. Vizcarra St. Malibay Pasay city
Tel 02-376-3089
E-mail karate_kid312000@yahoo.com

Singapore

Name / Class Patrick Teo 6th Dan
Address Block 1, Bedok South Avenue 1, #06-915, Singapore 460001
Tel +65 +97313011
E-mail sensei_patrick64@hotmail.com
URL http://www.wkosingapore.com/

Singapore

Name / Class Kim Lee Bong 5th Dan
Address BLOCK 842B #12-32 Tampines Street 82, Singapore, 522842
Tel +65-96288673
E-mail bongkl@singnet.com.sg

Sri Lanka

Name / Class Baraniwala Ajith Liyanage 3rd Dan
Address No 14, Godage, Walawwa, Old Town, Anuradhapura, Sri Lanka
Tel +94-773406158
Fax +94-322269391
E-mail liyanageajith1969@gmail.com

Sri Lanka

Name / Class Thusitha Kosala Loku Geeganage 3rd Dan
Address No 26, Koda 50, Anuradhapura, Sri Lanka
Tel +94-252220846
Fax +94-252236018
E-mail kosalagiganage1976@gmail.com

Sri Lanka

Name / Class Raminda Perera Herath Ralalage 3rd Dan
Address 11/1, Gurullagama, Mirigama, Sri Lanka
Tel +94-715-817517
Fax +94-1-1-2509442
E-mail hr.raminda@gmail.com

Sri Lanka Indika

Name / Class Indika Sanjeewa Seekku Arachchige 3rd Dan
Address No 523/A, Airport Road, Anuradhapura, Sri Lanka
Tel +94-773233018
E-mail sanjeewaindika@yahoo.com

Sri Lanka

Name / Class Mahesh Gayan Amarasinghe 3rd Dan
Address 206/3 B Colombo Road, Divulpitiya, Boralesgamuwa, Sri Lanka
Tel +94-7168-32410
E-mail mgamarasinghe@gmail.com

Sri Lanka

Name / Class Ruvinda Madusanka Liyanamohottige 3rd Dan
Address 46/1, Nugagahawatta, Katuwawala Road, Maharagama, Sri Lanka
Tel +94 777458508 / +94 112896969
E-mail ruvindamadusanka@gmail.com

Taiwan

Name / Class Shinya Ikeda 3rd Dan
Address 3F., No.110-1, Yumin 6th Rd., Beitou Dist., Taipei City 11282, Taiwan
Tel +886989301011
E-mail shinya_momiji@hotmail.com

Tajikistan

Name / Class Saidikrom Nazarov 2nd Dan
Address Tajikistan, Dushanbe, Firdavsi street
Tel +992-988686050
E-mail ikrom.1982i@mail.ru

Thailand

Name / Class Fumiaki Nagashima 5th Dan
Address Balance Health Club 758/22 Waterford Diamond Tower 10th Floor, Soi Sukhumvit 30/1,Bangkok,Thailand
Tel (+66) 86 3055118 *Mr.Yoothachai Chaiyarak (Nick name: Burt) / (+66) 818749912 *Mr. Shinomiya (日本語可) 

Uzbekistan

Name / Class Khasan Nazarov 4th Dan
Address 210100, Republic of Uzbekistan, Navoi region, Navoi city, str. Energetikov 8-83
Tel 8 (79)22-5-03-23  / +99 891 339 13 50  / +99 893 431 28 11
Fax 998-79-22-77566
E-mail nur-has.uzb@mail.ru

Vietnam

Name / Class Yutaka Tsugawa, 3rd Dan
Address ALCONIX VIETNAM CO.,LTD. 15F, Oriental Tower, 324 Tay Son Street, Nga Tu So Ward, Dong Da District, Ha Noi, Vietnam
Tel 84-4-3944-0290
E-mail tsugawa.yutaka@alconix.com