MENUCLOSE
Contact
NEWS

News

News
HOME > News > Topics > Independence Cup of the Republic of Uzbekistan

Independence Cup of the Republic of Uzbekistan

2023.11.24
Topics

Date: September 24, 2023
Place: Tashkent city, Uzbekistan
Organizer: Uzbekistan Branch(Branch Chief, Mutal Nazarov)

The Open Cup of Independence of the Republic of Uzbekistan, dedicated to the 32nd anniversary, took place on 24th September, 2023 in Tashkent.
More than 100 athletes from various cities and regions such as Tashkent, Jizzakh, Samarkand, Bukhara, Navoi, Namangan participated in adult and children categories.
The championship was opened by the Country Representative, Khasan Nazarov with honored guests.
Sport TV channels and Tashkent TV, Radio of Uzbekistan broadcasted the championship.
The finalists won tickets to the Asian Championship held in 2024 in Thailand.

The results are as follows;

Team result:
1. Samarkand region, 2. Tashkent city 3. Namangan city, 4. Kazakhstan 5. Navoi city. 6. Jizzakh region, 7.The city of Bukhara.

Boys +30 kg (2017-2016)
1.Erkinov Temur-Tashkent city
2.Umidjonov Uchqun-Navoi city
3.Satullaev Khamidulla-Tashkent city

Boys – 30 kg (2013)
1.Zoirjonov Abdullakh-Tashkent city
2.Imonov Abdulla-Jizzakh area
3.Abdurakhmonov Akhmadjon-Namangan city

Boys + 30 kg (2013)
1.Kurbanov Abdullakh-Tashkent city
2.Abdujabbaprov Bekhruz-Namangan city
3.Sattarov Davron-Samarqand area

Boys – 30 kg (2015)
1.Zaripjonov Akhliddin-Namangan city
2.Bositkhonov Akhrorkhuja-Tashkent city
3.Ikromjonov Imron-Tashkent city

Boys -35 kg (2015)
1.Zoirjonov Abdullakh-Tashkent city
2.Khamraev Abdullakh-Tashkent city
3.Zoirov Khumoyun-Tashkent city

Boys + 35kg (2015)
1.Bekniyozov Temur-Samarqand area
2.Bakhtiyorov Ravshan-Samarqand area
3.Abdujabborov Bilol-Namangan city

Boys + 30 kg (2014)
1.Azamatov Shokhrukh-Samarqand area
2.Mardanov Bilol-Bukhara city
3.Kuvandikov Feruz-Tashkent city

Boys -35 kg (2012-2011)
1.Turdiev Odilbek-Samarqand area
2.Asqarov Saidaziz-Tashkent city
3.Uktamov Kalmoliddin- Navoi city

Boys +35 kg (2014)
1.Yuldoshboev Shokhjakhon-Namangan city
2.Abduraupov Ozodbek-Tashkent city
3.Galiy Temirlan-Kazakhstan

Boys + 35 kg (2009-2010)
1.Ozodov ULUGBEK-Namangan city
2.Normamatov Farkhod-Navoi city
3.Islomjonov Sobir-Namangan city

Boys + 50 kg (2009-2010)
1.Ibralgimov Bunyod-Samarqand area
2.Saydullaev Elbek-Navoi city
3.Rakhimjonov Abdurakhmon-Tashkent city

Boys Absolute +18
1. Ruziev Abduakhad-Bukhara city
2.Jabbarov Murodillo-Navoi city
3.Temirov Latif-Samarqand area

Girls + 35kg (2015-2017)
1.Abdurakhimova Kumush-Samarqand area
2.Eshqobilova Mubina- Tashkent city
3.Ravshanova Marjona- Samarqand Area

Girls + 28kg (2012-2013)
1.Gabbasova Kamila-Kazakhstan
2.Juraqulova Maftuna-Samarqand area
3.Mardanova Khadicha-Bukhara city

Girls+ 32 (2012-2013)
1.Amantaeva Janiya-Kazakhstan
2.Alimova Amaliya-Navoi city
3.Ehqobilova Mashkhura-Tashkent City

Girls + 50 kg
1.Gabbasova Indira-Kazakhstan
2.Khamraeva Rukhshona-Tashkent city
3.Tojieva Shokhina-Samarqand area

Girls Absolute
1.Umurova Ferangiz-Navoi city
2.Bekbulat Sati-Kazakhstan
3.Saidakhmedova Makhliyo-Namangan city


Related content

2nd Tashkent City Karate Championship 2023
Uzbekistan – The 1st Open Bukhara Championship
Uzbekistan Khatirchi Open Karate Championship 2023