MENUCLOSE
Contact
NEWS

News

News
HOME > News > Topics > Shinkyokushinkai Karate Uzbekistan : The 4th Open International Tournament “Amir Temur Cup”

Shinkyokushinkai Karate Uzbekistan : The 4th Open International Tournament “Amir Temur Cup”

2024.01.24
Topics

Date: December 23-24, 2023
Place: Navoi, Uzbekistan
Organizer: Uzbekistan Branch (Branch Chief Khasan Nazarov)

The 4th Open International “AMIR TEMUR CUP” was held on December 23rd-24th, 2023 in Navoi city of Uzbekistan. In this tournament, participants were from Bukhara, Samarkand, Namangan, Navoi regions, and Tashkent city of Uzbekistan. The guest’s countries were Tajikistan and Kazakhstan.
The organizer of the tournament with 128 total participants was the Country Representative and the Branch Chief, Khasan Nazarov, and the main referee in the tournament was the Branch Chief, Mutal Nazarov. On the first day, the audience watched fights among boys-karatekas at the age of 6 – 18. The second day featured fights among girls aged 6 to 18 and men over the age of 18.
The international tournament was held successfully.

【Tournament Result】
2009-2008 Boys
+45 kg
1.Toleugaliev Madi – Kazakhstan
2.Sharifzoda Abdullo- Tajikistan
3.Ibragimov Bunyod – Uzbekistan

2009-2008 Boys
+50 kg
1. Bayjakhanov Damir – Kazakhstan
2.Jakrebekov Baurjan – Kazakhstan
3. Mardanov Tolib – Uzbekistan

2009-2010 Boys
-50 kg
1.Ozodov Ulugbek – Uzbekistan
2.Islomjonov Sokhibjon – Uzbekistan
3.Baratov Mishamadi – Tajikistan

2011- 2012 Boys
-30 kg
1.Ravshanov Alimardon – Uzbekistan
2.Uktamov Kamoloddin – Uzbekistan
3.Ochilov Otabek – Uzbekistan

2011-2012 Boys
+30 kg
1.Yuldoshboev Shoxjakhon – Uzbekistan
2.Latipov Azizbek – Uzbekistan
3.Jumabay Kaysar – Kazakhstan

2011-2012 Boys
+45 kg
1.Rakhmatov Zafarbek – Uzbekistan
2.Nazarov Muhammadali – Uzbekistan
3.Narzullaev Diyor – Uzbekistan

2013-2014 Boys
+ 31 kg
1.Azamatov Shoxrukh – Uzbekistan
2.Juraqulov Vasliddin – Uzbekistan
3.Kurbanov Abdullah – Uzbekistan

2013-2014 Boys
– 31 kg
1.Kholboyev Mirzokhid – Uzbekistan
2.Talbakzoda Yusuf – Tajikistan
3.Dorovskiy Konstantin – Kazakhstan

2015-2017 Boys
+23 kg
1. Zaripjonov Akhliddin – Uzbekistan
2.Zarifjonov Abdullokh – Uzbekistan
3.Nazarov Shamsillo – Tajikistan

2015-2017 Boys
-23 kg
1.Uktamov Kamronbek – Uzbekistan
2.Umrzakov Mexruz – Uzbekistan
3.Umidjonov Uchqun – Uzbekistan

2013-2014 Girls
+25 kg
1.Ulasheva Muslima – Uzbekistan
2.Yusupova Sabina – Uzbekistan
3.Juraqulova Charos – Uzbekistan

2011-2012 Girls
+35 kg
1.Alimova Amaliya – Uzbekistan
2.Marjanova Xadicha – Uzbekistan
3.Netbaeva Lunara – Kazakhstan

2011-2012 Girls
+38 kg
1.Mamarasulova Marjona – Uzbekistan
2.Eshqobilova Mashkhura – Uzbekistan
3.Rustamova Intizor – Uzbekistan

2009-2010 Girls
+50 kg
1.Daudbekova Nazim – Kazakhstan
2.Abdumuratova Shabbona- Uzbekistan
3.Tojieva Shakhin – Uzbekistan

2009-2010 Girls
-50 kg
1.Khamraeva Rukhshona – Uzbekistan
2.Murodullaeva Ezoza – Uzbekistan
3.Murodullaeva Nigina – Uzbekistan

2007-2008 Girls
+45 kg
1.Umurova Ferangiz – Uzbekistan
2.Gulomova Sevinch – Uzbekistan
3.Kurbanniyozova Sevinch – Uzbekistan

2006 Girls
+45 kg
1.Besenbaeva Adiya – Kazakhstan
2.Orolova Barno – Uzbekistan
3.Akhmedjanova Sabina – Uzbekistan

2015-2017 Girls
+25 kg
1. Abdurakhimova Sevinch – Uzbekistan
2.Ravshanova Marjona – Uzbekistan
3.Eshonkulova Mubina – Uzbekistan

2006 Boys
-65 kg
1. Jabborov Murodullo – Uzbekistan
2.Ruziev Abduakhad – Uzbekistan
3.Bozorov Farrukh – Uzbekistan

Absolute Boys
1.Mirzaev Shakhboz – Uzbekistan
2.Abdurakhimov Otabek – Uzbekistan
3.Salyambaev Marat – Kazakhstan


Related content

Independence Cup of the Republic of Uzbekistan
Uzbekistan Khatirchi Open Karate Championship 2023
Uzbekistan – The 1st Open Bukhara Championship