MENUCLOSE
Contact
NEWS

News

News
HOME > News > Topics > Shinkyokushinkai Karate Uzbekistan the 3rd Open Junior International Championship of Tashkent city

Shinkyokushinkai Karate Uzbekistan the 3rd Open Junior International Championship of Tashkent city

2024.06.13
Topics

Date:1st June 2024
Place: Sergili Sports Complex, Tashkent
Organizer: Uzbekistan Branch (Branch Chief Mutal Nazarov)

Uzbekistan branch held the 3rd Open Junior International Championship of Tashkent city on 1st June 2024.
There were 100 participants in 21 categories among juniors and children (Under 17 years old), not only from Uzbekistan, but also from Kazakhstan and Kyrgyzstan. The best and strongest reached the finals. The winners will participate in the Asian Championship in Thailand and several international Championships abroad.

The next Championship is scheduled for October, the 1st International Full Contact Karate Championship in Tashkent.

Results

2009-2010
Junior + 55 kg
1. Tolib Mardonov (Bukhara)
2. Rakhimzhonov Abdurakhmon (Tashkent)
3. Fazliddin Shukhratov (Tashkent)

2009-2010
Junior -52 kg
1. Pokotai Gargan (Kazakhstan) KWF
2. Mikain Aliyev (Kazakhstan) KWF
3. Ulugbek Ozodov (Namangan)

2011
Junior + 45 kg
1. Alexander Shevchenko (Kyrgyzstan) KWF
2. Ramazan Ibishev (Kazakhstan) KWF
3. Nazarov Mukhammadali (Tashkent)

2011
Junior -45 kg
1. Temirlan Orazbayev (Kyrgyzstan) KWF
2. Yuldashev Shahjakhon (Namangan)
3. Khaitmuratov Shahjakhon (Navoi)

2012-2013
Boys +32 kg
1. Saidaziz Askarov (Tashkent)
2. Abdullah Kurbanov (Tashkent)
3. Amir Usmanov (Tashkent)

2012-2013
Boys -32 kg
1. Mirzohid Kholboev (Tashkent)
2. Zokirzhonov Abdurakhmon (Tashkent)
3.Davlatboev Sarvar (Tashkent)

2014
Boys -35 kg
1. Bilol Mardonov (Bukhara)
2. Kamron (Navoi)
3.Zhailoboev Egasberdi (Kyrgyzstan) KWF

2014
Boys + 20 kg
1. Arif Loyakov (Kyrgyzstan) KWF
2. Omonov Eldor (Navoi)
3. Doston Sharipov (Tashkent)

2015
Boys + 35 kg
1. Abdullokh Khamroev (Tashkent)
2. Zokirzhonov Abdullokh (Tashkent)
3. Usmonov Zhavokhir (Navoi)

2015
Boys + 28 kg
1. Zaripzhonov Akhliddin (Namangan)
2. Sobirov Boburjon (Navoi)
3. Alisher Garatov (Tashkent)

2015-2016
Boys -28 kg
1. Ikromjonov Imron (Tashkent)
2. Bosithonov Asorkhuzha (Tashkent)
3. Abdullaev Abduazmz (Tashkent)

2016
Boys + 25 kg
1. Kalandarkhuzhaev Abdurakhmonkhuzha (Namangan)
2. Shukurbek Ernazarov (Navoi)
3. Mukhammadov Nur Muhammad (Navoi)

2016
Boys + 20 kg
1. Temur Erkinov (Tashkent)
2. Shodmon Turakhuzhaev (Namangan)
3. Muhammad Suyundikov (Tashkent)

2017
Children + 20 kg
1. Samandar Bakhtiyorov (Samarkand)
2. Fathullah Nasrulaev (Tashkent)
3. Karembayev Turekhan (Kazakhstan) WKO

2018-2019
Children + 17 kg
1. Yusupov Zubair (Tashkent)
2. Saidbek Aibekov (Tashkent)


Related content

2nd Tashkent City Karate Championship 2023
Shinkyokushinkai Karate Uzbekistan : The 4th Open International Tournament “Amir Temur Cup”
Shinkyokushinkai Karate Uzbekistan The 5th International Cup of Amir Temur
Independence Cup of the Republic of Uzbekistan