The 6th Cup among Juniors and 10th Cup among Adults of the Center “Nur-Has”

%d0%b8%d0%b7%d0%be%d0%b1%d1%80%d0%b0%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%b5-11bfd4

The 6th Cup among Juniors and 10th Cup among Adults of the Center “Nur-Has”Date: December 10th – 11th, 2016
Place: Navoi, Uzbekistan
Organizer: Branch Chief Khasan Nazarov

The 6th Cup among Juniors and 10th Cup among Adults of the Center “Nur-Has” were held on December 10th-11th in Navoi, Uzbekistan.
The tournaments were organized by Country Representative, Branch Chief Khasan Nazarov (3rd Dan).
There were 163 participants from the regions of Uzbekistan and the city of Tashkent.
Before Kumite fights started, President Kenji Midori’s congratulatory message to the participants were read.
The tournaments were held successfully, with fighters showing the results of their hard training, good manners and etiquette, and referees who were alert and fair in their judging.
Cheering by the audience also gave strength to the competitors.


Official Results – the 6th Cup among Juniors
The winners of Kumite tournament:

Men:
−20 kg
1. Komilov Sanjar (Navoi city)
2. Mukhammmadiyev Sarvar (Samarkand region)
3. Komallidinov Temur (Samarkand city)

21-25 kg
1. Shavkatov Utkirbek (Navoi city)
2. Bobomurodov Javlonbek (Navoi city)
3. Khurramov Mukhammad (Navoi city)

26-30 kg (group “A”)
1. Aminov Bobur (Kungurod cityof the Republic of Karakalpak)
2. Aminov Bunyod (Angren city of Tashkent region)
3. Karimov Firdavs (Samarkand city)

26-30 kg (group “B”)
1. Nozimkulov Mirzabek (Navoi city)
2. Ismanaliev Bunyod (Angren city of Tashkent region)
3. Sirojiddinov Samir (Samarkand city)

31-35 kg
1. Xayrullaev Lochinbek (Samarkand region)
2. Bazarov Alibek (Angren city of Tashkent region)
3. Oblakulov Ismoil (Samarkand region)

36-40 kg
1. Abdurashitov Akbar (Samarkand region)
2. Ismatullaev Ogabek (Samarkand region)
3. Yusufov Davron (Navoi city)

41-45 kg
1. Abdullaev Rasul (Kungurod cityof the Republic of Karakalpak)
2. Jalilov Mexroj (Samarkand region)
3. Sayfullaev Bakhodir (Angren city of Tashkent region)

46-50 kg
1. Kholboev Uvaysjon (Navoi city)
2. Khujaev Fazliddin (Samarkand region)
3. Ravshanov Jakhongir (Kogon city of Bukhara region)

51-55 kg
1. Pankratov Artur (Tashkent city)
2. Jumaev Sanjar (Navoi city)
3. Khudaeberdiev Sultonbek (Angren city of Tashkent region)

+56 kg
1. Jurakulov Suxrob (Samarkand region)
2. Uralov Quvvatbek (Navoi city)
3. Ergashev Akbar (Navoi city)

Girls:
21-25 kg
1. Kiyomova Nigina (Navoi city)
2. Mansurova Mamlakat (Buxora sh)
3. Nurmurodova Tumaris (Samarkand region)

31-55 kg
1. Tulaganova Qaldirgoch (Kungurod cityof the Republic of Karakalpak)
2. Kurbonova Gulasal (Samarkand region)
3. Orolova Barno (Navoi city)

36-45 kg
1. Kilicheva Marjona (Samarkand region)
2. Abdugafurova Sevinch (Angren city of Tashkent region)
3. Akhrorova Sabina (Kogon city of Bukhara region)

46-55 kg
1. Eshankulova Durdona (Samarkand region)
2. Abdurokhmanova Nigora (Kungurod cityof the Republic of Karakalpak)
3. Fattaeva Dilnoza (Bukhara city)

+56 kg
1. Ruzimurodova Yulduz (Samarkand region)
2. Azamatova Shaxnoza (Samarkand region)
3. Ikramova Munisa (Kogon city of Bukhara region)

Official Results – the 10th Cup among Adults
The winners of Kumite tournament:
Men:
−60 kg
1. Sattorov Shakhboz (Navoi city)
2. Sattorov Feruz (Navoi city)
3. Ergashev Sherzod (Navoi city)

61-70 kg
1. Nalchibaev Ilkhom (Kungurod cityof the Republic of Karakalpak)
2. Yusupov Asilbek (Navoi city)
3. Mavlonov Daler (Navoi city)

+71 kg
1. Tuxtaev Ulugbek (Kungurod cityof the Republic of Karakalpak)
2. ErgashevOlimjon (Bukhara city)
3. Nasiboliev Javokhir (Angren city of Tashkent region)

Kata tournament: Pinan I, II, III, IV and participants’ favorite kata:
1. Sattorov Feruz (Navoi region)
2. Kilichova Marjona (Samarkand region)
3. Eshanqulova Durdona (Samarkand region)
4. Khayrullaev Lochinbek (Tashkent region)