The 5th Cup among Juniors and 10th Championship of the center Shinkyokushinkai Karate Republic of Uzbekistan

DSC_0069

The 5th Cup among Juniors and 10th Championship of the center Shinkyokushinkai Karate Republic of UzbekistanThe 5th Cup among Juniors and 10th Championship of the center Shinkyokushinkai Karate Republic of Uzbekistan
Date: November 28th-29th, 2015
Place: Navoi, Uzbekistan
Organizer: Branch Chief Khasan Nazarov

The 5th Cup of Uzbekistan among juniors of the center Shinkyokushinkai Karate “NUR-HAS” was held on November 28th.
The 10th Uzbekistan Championship with Kumite and Kata competitions in absolute weight category of the center Shinkyokushinkai Karate “NUR-HAS”was held on November 29th, 2015 in Navoi, Uzbekistan.
There were the strongest fighters (in number of 156 participants) from 10 regions, the city Tashkent of The Republic of Uzbekistan and The Republic of Karakalpakstan.
All our tournaments was started with the congratulatory letter from the President of WKO Shihan Kenji Midori. It is a tradition. Two tournaments were held successfully.

The results of the 5th Cup of Uzbekistan among juniors in Navoi, Uzbekistan
Men:
+55 kg

1st place – Yusupov Asilbek (Navoi)
2nd place – Adizov Azam (Samarkand)
3rd place – Peregudov Temur (Navoi)

55-50 kg
1st place. Khodjiyev Akbar (Navoi)
2nd place – Raupov Mukhammad (Navoi)
3rd place – Nurmonov Shokhrukh (Navoi)

45-50 kg
1st place – Rustamov Takhmat (Samarkand)
2nd place – Kholboyev Uvays (Navoi)
3rd place – Khudoyberdiyev Sultonbek (Angren)

40-45 kg
1st place – Radjabov Subkhon (Navoi)
2nd place – Pankratov Artur (Tashkent)
3rd place – Djumayev Sanjar (Navoi)

35-40 kg
1st place – Nurmurodov Davron (Tashkent)
2nd place – Khasanov Fayzullo (Samarkand)
3rd place – Radjabov Anvar (Samarkand)

30-35 kg
1st place – Namozov Jonibek (Navoi)
2nd place – Djakhonov Sarvar (Navoi)
3rd place – Alikulov Abbos (Navoi)

25-30 kg
1st place – Saparov Bobur (Urgench)
2nd place – Radjabov Otabek (Samarkand)
3rd place – Azamov Ansor (Samarkand)

21-25 kg
1st place – Boltayev Djakhongir (Urgench)
2nd place – Oblakulov Diyorbek (Tashkent)
3rd place – Makhmudov Khasan (Samarkand)

-20 kg
1st place – Pankratov Temur (Tashkent)
2nd place – Kulbekov Sardor (Navoi)
3rd place – Mardonov Bunyod (Navoi)

Girls:
20-30 kg

1st place – Tuksonova Shakhzoda (Navoi)
2nd place – Sultonova Farangiz (Urgench)
3rd place – Abdulkhalimova Sabina (Navoi)

30-40 kg
1st place – Abdugaffarova Sevinch (Angren)
2nd place – Djurayeva Zilola (Tashkent)
3rd place – Tongatarova Dilbar (Karshi)

40-50 kg
1st place – Narzikulova Nargiza (Samarkand)
2nd place – Ulasheva Guljakhon (Tashkent)
3rd place – Eshonkulova Durdona (Samarkand)

+50 kg
1st place – Turdikulova Sayyora (Navoi)
2nd place – Niyatullayeva Zarina (Navoi)
3rd place – Khamdamova Dilrukh (Navoi)

The result of the 10th Uzbekistan Championship in absolute weight Kumite competitions
Winners:
1st place – Namazov Golib (Navoi)
2nd place – Nazarov Uzrukh (Navoi)
3rd place – Tursunov Bakhtiyor (Navoi)
4th place – Sattorov Shakhboz (Navoi)
5th place – Peregudov Temur (Navoi)
6th place – Uzokbergenov Olimjon(Karakalpakstan)
7th place – Djumayev Bekzod (Samarkand)
8th place – Nalchibayev Ilkhom (Karakalpakstan)

The result of the 10th Uzbekistan Championship in absolute weight Kata competitions
Kata competitions:
1st round – (compulsory kata) Pinan Sono Ichi/Ni/San/Yon/Go
2nd round – (compulsory kata) Yantsu, Saiha, Tensho, Tsuki No Kata, Sanchin
3rd round – (free Kata) Favorite Kata
Winners:
1st place – Sattorov Feruz (Navoi)
2nd place – Peregudov Temur (Navoi)
3rd place – Nazarov Abror (Samarkand)
4th place – Turdikulova Sayyora (Navoi)